Kahvaltı Neden Önemli ?

By Fatma Gökmen - Temmuz 11, 2016

Herkese merhaba, 

Günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu bilmeyen yoktur. Peki ama bu öğünü bu kadar önemli kılan etken nedir ? 

Sabah erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaptığınız gününüz ile geç kalkıp öğlen yemeğiyle birleştirdiğiniz bir gününüzü düşünün. Hangisinde daha zinde olmuştunuz ?

Erken kalkmaktan bahsederken, sabah 6 ya da 9 gibi herhangi bir saatten bahsetmiyorum. Çünkü herkesin yaşam şekline göre uyandığı ve kalktığı bir sabah saati vardır.

Şimdi gelelim kahvaltı faslına. Yine kişiden kişiye değişen bir öğün. Türk kahvaltısının zenginliği dillere destan. Tabiri caizse, ne ararsanız var olabilen bir kahvaltı türü. Kimi insanın vazgeçilmesi bu tür zengin kahvaltılarken, kimi insan için de kahvaltı olabildiğince fakir bir öğündür. Modern çağda giderek yalnızlaşan hayatlarımızda da minimal kahvaltılara yöneldiğimiz inkar edilemez. Uzun lafın kısası, ne şekilde olursa olsun mutlaka kahvaltı yapmaya çalışın. Resimdeki benim bugünkü örnek kahvaltım.


Eğer kahvaltı yapmazsak beynimizde yeterli enerji oluşamayacağı için öncelikle yorgunluk ve halsizlik, ardından baş ağrısı ve algılama azlığı gibi bir takın sorunlar yaşamaya başlarız. Bu durum da, okul ve iş hayatımızda çalışmalarımızı olumsuz yönde etkiler. 

İnsan bünyesi illa ki acıkacaktır. Kahvaltı yapmadığımız bir gün, saatler ilerledikçe daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyarız. Yokuş aşağı yuvarlanan bir kar topunu düşünün, düşmeye devam ettikçe hız kazanacak ve büyüyecektir. Aynı bu durum gibi, akşam saatlerine doğru daha fazla açlık çektiğimizi düşünecek, daha çabuk acıkacak ve daha fazla bişeyler yiyeceğiz. Kısacası, diyet yapanlar asla kahvaltıyı ertelememeliler.

Siz de bu konudaki fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum. Bunun için yorum bırakmanız yeterli. Yeni kahvaltı tavsiyeleriyle görüşmek dileğiyle, şimdilik hoşçakalın :) 


 j.mnsn
j.mnsn

lovviez


  • Share:

You Might Also Like

3 yorum

  1. Kahvaltı en sevdigim öğün gercekten 😊

    YanıtlaSil
  2. Kahvaltıyı etmekten nefret ederdim eskiden ama son 4-5 senedir değerini anladığımı söyleyebilirim. Sağlıklı yaşamda ve zinde bir gün geçirmek için kahvaltı ve diğer öğünlerin yeterli ve dozunda tüketilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yazılarını ise ayrı seviyorum, kocaman öpüyorum kuzum <3 :))

    YanıtlaSil